Türk Hava Yolları Bagaj Kuralları

THY bagaj kuralları; yurtiçi ve yurtdışı uçuşlar olmak üzere 2’ye ayrılık. Her destinasyon ve yöne göre THY bagaj kuralları değişiklik gösterebilmektedir.

THY Bagaj Kuralları

Yurt içi ve yurt dışı uçuşları için THY firmasını seçen yolcuların, THY bagaj kuralları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Aksi halde bagajlarını bırakmak da dahil olmak üzere birçok sorunla karşılaşılabilmektedir.  

THY Tarihçesi 

Türk Hava Yolları, ilk olarak 1933 yılında 5 adet uçak ve 30’a yakın personeli ile sektördeki faaliyetlerine başladı. 1947 yılında Atina’ya ilk yurt dışı uçuşu yapan firma, 1951 yılında uçak sayısını 33’e çıkardı.

Birçok ülkeye uçuşlara başladı. 1955 yılında Türk hava Yolları ismi ile kayıtlanan firma, sürekli gelişerek günümüzde 25.000 civarında personel ve 354 adet modern uçağıyla hizmetlerine devam ediyor.

THY, uçuş bölgesinin uzunluğu ve sayısı ile de dünyada önemli bir yere sahip bulunuyor.  Detaylı bilgi için THY Wikipedia sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

THY Kabin Bagajı Kuralları

THY Kabin Bagajı Kuralları 

Yolcuların nerede ise hepsinin kabinde taşımak istedikleri bagajları bulunuyor. Bu konuda sorun yaşamamak için, THY bagaj kuralları iyice okunmalıdır.  

Bu kurallar firmanın kabin bagajı bölümünde şu şekilde sıralanıyor; 

 • Kabin bagajlarının, yolcuların koltuk altına veya başlarının üzerindeki dolaba sığacak ölçü ve ağırlıkta olması gerekiyor. Kabin bagajları, THY bagaj kuralları kapsamında 23x40x55 cm olarak sınırlanıyor. Ayrıca bu bagajların, 8 kg. da geçmemesi gerekiyor.
 • Kabinde taşınacak bagajların emniyetli bir şekilde bulunması gerekiyor. Bu da, yolculuk esnasında içindeki malzemelerin dökülerek kimseye zarar vermemesi anlamına geliyor. 
 • Kabin bagajları içerisinde, taşınması yasak olan ürünler bulunmamalıdır. 
 • Yasak kapsamına girmeyen sıvı malzemelerin (kontakt lens solusyonu ve parfüm gibi) taşınacağı kutuların boyutu ise 100 ml’den daha az olması gerekiyor. İçindeki sıvı miktarı az bile olsa, bu boyuttan daha büyük ölçüdeki kutuların taşınmasına izin verilmiyor. Buna ilave olarak, sıvı kutsunun bir tane olması ve onun da kilitli bir litrelik poşette taşınması isteniyor. 
 • Doktor raporu olması durumunda, sıvı ve katı haldeki ilaçlar orijinal ambalajlarının içerisinde taşınabiliyor. 
 • Diş macunu ve tıraş köpüğüne de THY bagaj kuralları kapsamında kabinde taşınmasına izin veriliyor. 
 • Bebekleri ile yolculuk yapan yolculara, yolculuk esnasında bebeklerinin ihtiyacı oranındaki mamanın taşınmasına izin veriliyor.* 
 • Makyaj malzemeleri ve silah şeklinde olmayan bir çakmak ta kabin bagajında taşınabilmekte. 

Bu malzemelerin yanı sıra solunum cihazı (yolcuya ait) ile squash ve tenis raketi (özel çantalarında) de kabin bagajı içinde taşınabilecek malzemeler arasında sıralanıyor. 

THY Taşıması Yasak Olan Maddeler

THY Kabin ve Kabin Bagajında Taşınması Yasak Olan Maddeler 

Bazı maddelerin THY bagaj kuralları gereğince, kabin ve kabin bagajında bulunmasına izin verilmiyor. Bunların başında silahlar (ateşli veya ateşsiz) ve delici maddeler (çakı ve makas gibi) geliyor. Oyuncak silahlar ile silah şeklinde imal edilen çakmaklar da yasak kapsamına giriyor.

Yakıcı ve yanıcı tüm maddeler ile kesici maddelerin (dikiş setleri gibi) de kabin ve kabin bagajında bulunmasına izin verilmiyor. Ayrıca beyzbol ve golf gibi sporlarda kullanılan sopalar da kabine sokulmuyor. Firmanın bu kapsamdaki yasak maddeler detaylarına sitesinden ulaşılabiliyor. 

THY Kabin Bagajlarında Hasar Oluşması 

Yolcuların koltuk altında ve baş üstü dolaplarında bulunan malzemeler, THY bagaj kuralları gereğince yolcunun sorumluluğunda sayılıyor. Bu bagajlarda oluşan hasarlar, uçuş personeli tarafından oluşmamışsa, THY hasar ödemesi yapmıyor. Personelden kaynaklandığı tespit edilen hasarların tamamı ise, THY tarafından karşılanıyor. 

THY Kabin Bagajı Kuralları

THY Kayıtlı Kabin Bagajı Kuralları 

THY uçaklarının kargo bölümünde taşınacak kayıtlı bagajlar da, THY bagaj kuralları kapsamında bazı kurallara tabi olarak taşınabiliyor. Firma, kargo bölgesinde tek parça olarak taşınabilecek bagajlara 32 kg. üst limit belirlemiş.

Bebek yolcular için 10 kg bagaj hakkı ve en fazla 115 cm. boyuta sahip bir pusete müsaade ediliyor. Çocuklar ise, yetişkinlerle aynı bagaj hakkına sahip bulunuyor.  

Firma, yurt dışı uçuşları için ise; uçulan ülkenin ve uluslararası hava taşımacılığı birliğinin yöntemlerini esas alıyor. Yasaklı maddelerin yanı sıra, yurt dışı uçuşlarında gidilecek ülke kurallarınca yasak veya kısıtlı olan gıda malzemeleri de taşınamıyor.

Söz konusu ülkelerle ilgili bagaj taşıma kuralları, Türk Hava Yolları‘nın sitesinde detaylı olarak açıklanıyor. 

THY Bagajların Paketlenmesi

THY Kayıtlı Bagajların Paketlenmesi 

THY bagaj kuralları, kargo bölümünde taşınabilecek malzemelerin paketlenmesi ile ilgili, THY bagaj kuralları kapsamında bazı kuralları uyguluyor. Sızma, akma ve bulaşma riski taşıyan yarı katı ve sıvı maddeler, uygun paketleme ve gerekli önlemler alınmışsa kargo bölümüne alınıyor. 

vı malzemeler ancak vakumlu, yapışkanlı veya kilitli desteklenmiş özel poşetlerde taşınabiliyor. Sıvı maddelerin, teneke, çuval ve bidon gibi yolculuk esnasında sızdırma yapabilecek malzemelerin içinde taşınmasına izin verilmemektedir. 

Ayrıca, sıvı taşınması THY bagaj kuralları gereğince miktar olarak da sınırlandırılmış bulunuyor. Katkı maddesi ilave edilmemiş su dışındaki tüm sıvılar en fazla 5 litre olarak taşınabiliyor. Bu sıvıların birer litrelik beş sızdırmaz paket içinde bulunması da gerekiyor.

THY Fazla Bagaj Ücretleri

Kargo bölümünde taşınmasına müsaade edilen ve edilmeyen maddeler için her türlü bilgi, firma sitesinin kısıtlamalar bölümünde çizelgeler halinde yer alıyor. 

THY Fazla Bagaj Ücreti Hesaplaması 

THY firması ile yolculuk yapacak şahıslar, belirlenen ağırlıkların üzerindeki bagajlarını da taşıma hakkına sahipler. THY, kargo ve kabin bölümlerinde müsaade edilen ağırlıklardan daha fazla bagaj taşınmasına, belirli kural ve ücretlerle müsaade ediyor.

Firma, fazla bagaj ücret hesaplamasını THY bagaj kuralları gereğince, belirli kriterler kapsamında gerçekleştiriyor. Firmanın sitesinde bulunan fazla bagaj hesaplama aracı ile uçuş bileti alınmadan ödenecek ücretler öğrenilebiliyor.

Firma bazı kurum ve kuruluşlar ile öğrencilere de bazı uçuşlar için fazla bagaj ücretlerinde indirimler uyguluyor.  

Firmanın fazla bagaj kuralları ile ilgili önemli hususlar şu şekilde sıralanıyor; 

 • Fazla bagaj hakkından yalnız bileti olan yolcular faydalanabiliyor. 
 • Online olarak sadece tek sefere mahsus olmak üzere fazla bagaj hakkı satın almak mümkün oluyor. Bu yöntemle en az 5 kg. (tek parça) veya 230 kg. (10 parça) fazla bagaj alınabiliyor. 
 • Özel olarak tanımlanan spor ekipmanları ile müzik enstrümanları, fazla bagaj statüsüne girmiyor. 
 • Fazla bagaj satın alma, bebek yolcular için geçerli olmuyor. Bebek arabasından ise ücret alınmıyor. 
 • Fazla bagaj ücret iadeleri firmanın satış ofislerinden yapılabiliyor. 

Firma ayrıca uçaktaki kapasite durumuna göre, yolcuların fazla bagaj satın alma haklarına kısıtlama getirebiliyor. Sitenin fazla bagaj bölümünde, bu konu ile ilgili tüm detaylar bulunuyor. 

THY Spor Ekipmanı Kuralları

THY Spor Ekipmanlarının Taşınması 

THY, spor ekipmanlarının taşınmasına, kargo bölümünde müsaade ediyor. Firma bu ekipmanları kayıtlı bagaj kapsamına alıyor. Firma bazı spor branşlarındaki (golf ve kayak gibi) ilk takımları, yurt dışı uçuşlarında ücretsiz olarak taşıyor. Kargo bölümünde taşınacak ekipmanlar için 32 kg. sınırı bulunuyor ve bu sınırı aşan malzemeler, parçalar halinde ücretlendiriliyor.

Taşınacak ekipmanlarla ilgili bilgilerin, rezervasyon aşamasında bildirilmesi gerekiyor. Firma, spor ekipmanları bölümünde, taşınabilecek tüm spor ekipmanları ile ilgili detaylı bilgileri bulunduruyor. 

THY Müzik Ekipmanı Kuralları

THY Müzik Enstrümanlarının Taşınması 

Türk Hava Yolları, müzik enstrüman ve ekipmanlarının taşınmasında da yolcularına belirli avantajlar sağlıyor. Toplam boyutları 118 cm’nin üzerinde olmayan küçük müzik aletleri, yolcu ile birlikte kabinde ve ücretsiz olarak taşınabiliyor.

75 kg. dan daha hafif olan çellolar ücret karşılığında ve rezervasyon sırasında bilgi verilmek koşulu ile kabinde taşınabiliyor. Daha büyük enstrümanlar ise kargo bölümünde ve kayıtlı bagaj olarak taşınıyor. 32 kg. üzerinde olması durumunda ise, fazla bagaj kapsamına giriyor.

Firma, müzik ekipmanlarını banda koymayarak, özel olarak kargo bölümüne taşıyor ve zarar görmeyecek şekilde yüklüyor. 

THY Bagaj Kısıtlamaları 

Firma, kısıtlamalar başlıklı bölümde kabin ve kargo bölümünde nelerin taşınıp, nelerin taşınamayacağını tablolar halinde bulunduruyor.

Bu tabloların not kısmında ise miktarlar ve detaylar da ayrı olarak belirtiliyor. 

İNDİRİM VE PROMOSYONLARDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ?