Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları; Dünya çapında sunduğu hizmetler sayesinde adını gururla taşıyan ve birçok ödülle layık görülen Türk Hava Yolları; 1933 yılından beri yolcu taşımacılığında faaliyette bulunuyor. Bayrak taşıyıcı ve ulusal havayolu unvanlarını da elinde bulunduran firma İstanbul merkezli olarak çalışmalarına devam ediyor.Türk Hava Yolları

Uçuş ağının, personel ve filosunun sürekli gelişim halinde olması kalitesi ve başarısını ortaya koymak adına büyük hedefler taşıdığının anlaşılmasını da sağlıyor.

Uzun zamandır taşımacılıkta adını koruyan ve 87 yıldır yolcularına hizmet veren firma ilk kuruluş yıllarında sadece 5 uçak ile göreve başlamıştır.

Makalemizde şu başlıkları bulabilirsiniz

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları Kuruluşu ve Uçuşlar

Resmi kuruluş tarihi 20 Mayıs 1933 olarak kayıtlara alınmıştır. Havayolu 2186 sayılı kanuna uygun olacak şekilde Devlet İşletme İdaresi adı altında Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı şekilde çalışmalarına başlamıştır. Ardından Bayındırlık Bakanlığı'na bağlı şekilde taşımacılık yapmıştır. İlk başladığı yıllarda sahip olduğu uçak sayısı 5 ve kapasitesi ise sadece 23 yolcudur. Kurulduğu senenin ağustos ayında ilk kez uçuş gerçekleştirmiştir.

İlk uçağı 25.555 dolara satın alınması ile oldukça fazla gündem olmuş, ABD yapımı kelebek olarak adlandırılan uçaktır. Uçağın ilk kez yolcu taşımacılığı yapması ise şubat ayına denk gelmiş olup, İstanbul'dan Eskişehir'e Ankara üzerinden aktarma ile yapılmıştır.

Zaman içinde büyüyen ve ortaklık yapısına doğru ilerleyen ticari hayatına birbirinden özel ve ilk olacak nitelikte adımları sığdırmayı başarmıştır. Yurtiçi seferinden sonra adım adım önce yakınlardan başlayarak yurtdışı ağına başlamış ve 2020 yılı itibarıyla dünya üzerindeki birçok destinasyona sefer düzenler hale gelmiştir.

Türk Hava Yolları Tarihi

1935 yılından beri Devlet Havayolları'na bağlı şekilde çalışılmasına karar verilmiştir. 1956 yılından beri de ticari bir unvan verilerek taşımacılıkta daha etkin faaliyette bulunması yönünde adım atılmıştır. Kuruluş sermayesi olarak 60 milyon TL uygun görülmüştür. 1947 yılında ilk yurtdışı seferini Atina'ya sorunsuz şekilde yapmıştır. Atina'dan sonra sırayla yapılan görüşmeler ve izinler sonucunda Lefkoşa, Beyrut ve Kahire hatları da uçuşlara eklenmiştir.

1985 yılından sonra da ilk uçuştan ortalama 40 yıl sonra Uzak Doğu ve Atlantik ötesine kadar uçuş ağı gelişimi elde edilmiştir. 1990 yılında ise 700 milyar TL sermayesi olan dev bir şirkete dönüşmüştür. Sayısız insana iş veren ve alt yapı operasyonları da dahil olmak üzere tüm işlemleri uzman kalitesinde sürdüren bir havayolu şeklinde özetlenmesi mümkündür.

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları Kalitesi

Kalite politikasına dayalı şekilde hizmet vermeye çalışan Türk Hava Yolları bu amaç uğrunda birçok maliyet kalemi ortaya koyuyor. 47.000 çalışanı olan firmanın elemanlarına verdiği eğitimler ile başlayan süreç uçak ve yolculuk kalitesi ile devam ediyor. Uçuşlarda verilen ikramların dahil edilmesi, uçaklardaki konforun artırılması ve dünya mutfağının havaya taşınması gibi nedenler beraberinde hem müşteri memnuniyetini hem de ödülleri getiriyor.

Dünya çapında havayolu birliklerine üye olan ve global ödüller alan havayolu başarılarına sürekli yenisini ekliyor. Genel kabul görmüş ve prestij sayılan birçok kurum, topluluk ve birlikten aldığı ödüller ve kabuller sayesinde de kalitesinde haklı olduğunu net şekilde ortaya koyuyor.

Türk Hava Yolları Uçuş Hatları

Kurulduktan sonra adım adım uçuş hatlarını genişleten ve şimdilerde kargo uçakları hariç 500'den fazla uçağı olan Türk Hava Yolları sadece iç hatlarda 86'dan fazla noktaya sefer düzenliyor. Toplam olarak bakıldığında ise 127 ülkede ve 323 farklı noktada uçuş keyfi veriyor.

Sunduğu hizmetler ve aldığı geri dönüşlerle sürekli iyileştirme ve gelişim yolunda olan firmanın çalışan sayısı da artış gösteriyor. Aktif şekilde şuan için çalışan sayısının 47.000 olduğu ortaya koyuluyor. Dünya daha büyük. Keşfet! sloganı ile akıllarda yer ediniyor. Reklam, sponsorluk ve tanıtımlarına verdiği önemle adının her geçen gün daha fazla yolcu tarafından bilinir olmasını ve kaliteli uçuş keyfi sunmayı amaçlıyor.

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları Star Alliance Üyeliği

Uluslararası alanda seyahat edenlerin dünya genelinde bağlı olduğu ve kesintisiz hizmet verilmesini amaçlayan prestijli bir kuruluş olan Star Alliance 1997 yılında kurulmuştur. Sadece 26 üyesi olan topluluğun 2008 yılında 21. üyesi olarak Türk Hava Yolları'nı onaylaması büyük bir başarı olmuştur. Aynı zamanda oldukça önemsenen çeşitli başarı ödüllerini de alan Türk Hava Yolları hala üyeliğini başarı ile elinde bulundurmaya devam ediyor.

Türk Hava Yolları Genel Yapısı ve Ödülleri

Aldığı sayısız ödül bulunan Türk Hava Yolları son 6 yıldır Avrupa'nın en iyi havayolu ödülüne layık görülüyor. Uçak finansmanı alanında aldığı ödüllerle de filosuna yaptığı yatırımların karşılığını görüyor. Ethical Boardroom tarafından en iyi kurumsal yönetim ödülü alırken aynı zamanda yılın en iyi yapılandırılmış finansman ödülünü de kariyerine ekliyor.

Birçok ulusal ve uluslararası havayolu kurum ve kuruluşu tarafından Avrupa'nın en iyi havayolu seçilen firma sadece havayolu alanında başarılı olmakla kalmayıp ticaret ödüllerinin de sahibi oluyor. Gümüş Stevie ödülü ve Freddie Ödüllerini de koleksiyonuna ekliyor. Mükemmellik alanında da hatırı sayılır ödüller alıyor. Business Travel, Skytrax gibi genel kabul gören birlikler aracılığı ile de kalitesi tescil edilmiştir.

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları İletişim Numaraları

Dünya çapında uçuş ağına sahip olan Türk Hava Yolları yolcularının dilek ve şikayetlerini her zaman ön planda tutuyor. Her dilde müşteri temsilcisi bulundurması ve aktif şekilde iletişimde olması yolcuların da en beğendiği özellikler arasında bulunuyor.

Global Türkiye iletişim numarası ise 444 08 49 olarak ilan edilmiştir. Her konuda bilgi edinebilir ve gerekli olması halinde web sitesinden bölgesel çağrı merkezlerinin de numaralarına erişim sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde çalışan bir başka telefon numarası ise 0850 333 08 49 hattıdır. Her ikisinden de bilgi almanız mümkündür.

İstanbul Havalimanı

Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanına Ulaşım

En sık yolcu transferi, taşıma ve aktarması yapılan yerlerden bir tanesi olan İstanbul aynı zamanda havayolunun merkezi konumundadır. İstanbul'da bulunan havalimanlarına ulaşımı ve bilgi edinme konusunda herhangi bir sorun yaşanması söz konusu olmayacaktır.

Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden iletişime geçilmesi gereken bir durum olduğunda 0216 456 97 11 numaralı hattan arama yapılması yeterlidir. Yeni havalimanından seferlerini yapmaya devam eden Türk Hava Yolları 0850 302 54 93 numarasından iletişime geçiyor. Ayrıca ek bir iletişim numarası olarak da 0850 840 48 05'i arayabilirsiniz.

İletişimde bulunmanız gereken şube veya havayolu ile alakalı web sitesinden güncel bilgilendirmeleri ve gerek duyulan numaraları almanız mümkündür.

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları Bilet İşlemleri

Bahsedilen kaliteden yararlanmak ve bilet almak isteyenler bunun için THY ofislerinden, yetkili satış kanallarından ve web sitesinden yararlanabilir. Ortalama bir sene öncesinden satışa açılan biletlerin satın alınması, işlem ve diğer konularda bilgi alınması adına yapılması gereken iletişim numarasından arama yapmaktır.

Yetkili ve donanımlı bir çalışan kadrosuna sahip olması bilgi almak ve işlem yaptırmak noktasında çözüm odaklı yaklaşımları da beraberinde getirir. Çalışanlarının özel şekilde seçildiği ve sürekli eğitimler verildiği çok az sayıdaki havayolu firmasından bir tanesi olduğunu belirtmek gerekir. Yolcularının memnuniyet anketlerinde de her zaman farklı firmalardan daha önde olduğu görülmüştür.

İNDİRİM VE PROMOSYONLARDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ?
Hemen Ara!
Online Bilet Al