Pegasus Havayolları Bagaj Kuralları

Pegasus Hava Yolları, İstanbul merkezli özel hava taşımacılığı şirketi olarak, 12 Ocak 1990 yılında kurulmuştur. Yurtiçi uçuşları ile birlikte 42 farklı ülkede 111 noktaya uçuşlar gerçekleştiriyor. Filosunda toplam 83 uçak bulunduruyor ve tarifeli seferler düzenliyor. 

Pegasus Bagaj Kuralları
Pegasus bagaj kuralları ile yolcularının uçak kargo bölümünde ve kabin içerisinde taşıyabilecekleri ürün ağırlık miktarını belirliyor.  

Pegasus Havayolları; yurtiçi uçuşlarda, ekonomik uçuş seçenekleri sunan bir şirkettir. Her yolcunun ücretsiz bagaj hakkı vardır ve ücretsiz bagaj hakları, kargo ve kabin bagajı olarak ayrı ayrıdır.

Makaledeki Başlıklar;

Tüm yolcularının, yanlarında bulundurabilecekleri bagaj ağırlık kapasitesi hakkında bilgilenebilmesi için resmi internet sitesinde bagaj hakları bölümünde detaylı açıklamalar yapıyor. Belirlenen ölçüden fazla bagajı olanlardan fazla kilolar için ek ücret alınmaktadır. 

Pegasus Bagaj Bilgileri

Türkiye’de yurtiçi uçuşları şehirlerarasında yoğun bir şekilde yapıldığı için her gün binlerce kişiyi taşımaktadır. Oluşan rekabetten ve Pegasus Havayolları tarafından uygulanan uygun fiyat seçenekleri ile daha fazla kişisin uçak yolculuğu yapmasına aracılık etmektedir. 

Pegasus bagaj kuralları açıklamalarında bagajların ne tür eşyalardan oluştuğu belirtilmektedir. Uçak alt bölümünde yer alan kargo bölümüne alınan bagajlar, kayıtlı bagajlar olarak bilinir.  

Bu bagajlar kontrolden geçirilir ve üzerine etiket yapıştırılarak kayıt altına alınır. El bagajı olarak bilinen kabin bagajı bölümüne alınan el çantası gibi küçük ölçülü bagajlar kayıtsız bagajlardır.

Havaalanı girişinde, tüm bagaj ürünleri, görevli memurlar tarafından kontrol edilmektedir. Kurallara göre taşınmasının yasak olduğu belirlenen ürünlerin bagaj içerisinde olduğu tespit edildiğinde o ürünlerin bagajdan çıkartılması isteniyor.

Pegasus Bagaj Kuralları
 

Pegasus Benzer Konular

Pegasus’da Ücretsiz Bagaj Hakkı

Pegasus Havayolları, kabin bagajı için her yolcuya 8 kg ağırlığına kadar ücretsiz bagaj taşıma hakkı veriliyor. Pegasus bagaj kuralları ile kabin bagajı ölçüleri en fazla 20x40x55 cm olmalıdır. Bu ölçülerdeki bagaja ek olarak 3 kg ağırlığındaki el çantaları da ücretsiz bagaj kapasitesi içerisindedir.

Pegasus, uçak kargo bölümüne alınacak olan kargo bagajlarında, eko, avantaj ve business flex olarak üç farklı tarife uygulanmaktadır. Ücretsiz bagaj için eko sınıfı biletli yolcularda, kişi başı 15 kg, avantaj biletli yolcular için 20 kg, business flex biletli yolcular için 15 kg ağırlığına kadar hak verilmektedir.

Kabin bagajları bu miktarların dışındadır. Yurtdışı uçuşlarda, yolcu başına ücretsiz bagaj hakkı 20 kg olarak belirlenmiştir.

Pegasus’da Fazla Bagaj Ücretleri

Pegasus bagaj kuralları içerisinde, yolculara tanınan ücretsiz bagaj kapasitesi fazlası bagajlar için kg başına ek ücret belirlenmiştir. Pegasus iç hatlarda, 15 kg fazlası bagajlarda, tek yönlü uçuşlar için kg başına 8 TL, aktarmalı uçuşlarda 15 – 20 kg arası için 30 TL 20 kg üzeri her kg için 12 TL fazla bagaj ücret tarifesi bulunmaktadır. 

Pegasus, Kıbrıs ve diğer yurtdışı ülkelere yapılan uçuşlarda, ülkelere göre yolculara tanınan ücretsiz bagaj hakkı ve fazla bagajlara uygulanan ücret tarifeleri, güncel olarak firma tarafından yayınlanmaktadır. 

Pegasus Bagaj Kuralları

Pegasus’da İç Hat Bagaj Hakları

Pegasus bagaj kuralları hem iç hat hem de dış hat uçuşları için yolculara tanınan bagaj ağırlık ölçüleri farklı olmaktadır. Pegasus iç hat uçuşlarında, hem kabin bagajı hem de check-ın bagajı için en fazla olabilecek ebat ölçüleri ve ağırlıkları bilet türüne göre ayrı ayrı belirlenmiştir. 

Pegasus ekonomik tarifesi ile uçuş yapacak olan yolcular, 15+8+3 toplam 26 kg ücretsiz bagaj taşıyabileceklerdir. 15 kg ağırlığındaki bagajlar, uçak altına alınan bagajlardır. 8 kg bagaj uçak kabin içerisinde koltuk altına ya da üst dolap bölümüne konulan bagajlardır. Yolcuların yanında bulundurdukları el çantalarının ağırlığı ise en fazla 3 kg olabilecektir. Belirlenen ağırlıktan fazla olan bagajlar da uçak altına check-in bagajına alınan ücretli bagajlardır. 

Pegasus Dış Hat Bagaj Hakları

Pegasus, dış hat uçuşlarında yolculara tanınan bagaj hakları daha farklıdır. Pegasus bagaj kuralları tarafından yolculara bildirilen bagaj hakları satın alınan bilette göre değişiyor. Dış hat uçuşlarında, süper eko biletini seçenlere sadece kabin bagaj hakkı verilmekte 8 kg bagaj, 3 kg el çantası şeklindedir.

Eko, Avantaj, Business Flex bilet seçeneklerini kullanan yolculara, 20 kg’a kadar kargo bagajı ücretsiz, 8 kg kabin bagajı ve 3 kg el çantası hakkı veriliyor. 20 kg’dan fazla olan bagajlarda kg başına ücret ödenir.

Pegasus Havayolları’nda Kabin Bagaj Kuralları

Pegasus bagaj kuralları tüm yolcular için geçerlidir ve kurallar ayrım yapılmaksızın uygulanır. Kabin bagaj kurallarında en fazla 8 kg olabilecek bagajlar için ebat ölçüleri belirlenmiştir.

Bagaj ebat ölçüleri 20x30x55 cm, el çantası için 20x35x20 cm olarak belirlenmiştir. Kabin bagajlarının güvenlik riski oluşturmaması ve koltuk altın boşluğa ya da yolcu baş tarafı üstünde bulunan kapaklı dolap bölümüne sığacak şekilde olmalıdır.

Havaalanında yolcu bagajlarının tamamı kontrol edilir ve belirlenen ölçülerden büyük olanlar, kabin içine alınmaz, kargo bölümüne etiketlenerek gönderilir. 

Pegasus Bagaj Kuralları

Pegasus'ta Uçağa Alınması Yasak Olan Ürünler

Havacılık sektörü için belirlenen kurallar ile uçuşların mümkün olduğu kadar en güvenli hale getirilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. 

Pegasus bagaj kuralları ile tüm uçuşlarda güvenlik riski taşıyabilecek ürün türleri belirlenmiş ve uçağa alınması yasaklanmıştır. İsteyen yolcular Pegasus internet sitesini inceleyerek hangi ürünlerin yasaklı olduğu öğrenebilirler. 

  • Silah ve ateşli silah çeşitleri 
  • Delici ve kesici aletler ve silah türleri 
  • Patlayıcı maddeler 
  • Kimyasal, biyolojik, nükleer ve zehirli maddeler 
  • Sivri ve keskin olmayan, kürek, sopa vb. ürünler 

Her yolcu uçak biletini almadan önce bagajlarında yer alacak olan eşyaların türlerine yasaklı olup olmadıkları konusunda, Pegasus müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabiliyor.

Pegasus Bagaj Kuralları

El Bagajı Kısıtlama Seçenekleri 

Pegasus bagaj kuralları kabin bagajı olarak el bagajında yer alan hangi ürünlerin hangi ölçülerde olması belirleniyor. El bagajlarında daha çok sıvı ürünler için kısıtlamalar getirilmektedir. Sıvı ürünlere getirilen kısıtlama ile özel ambalajlı sıvılar için en fazla 100 ml ölçü sınırı getirilmiştir.

Açıkta ve yasaklı olmayan sıvılar için 1 litre kapasitesi ve 20×20 cm ölçülü şeffaf kilitli poşet türleri kullanılabiliyor. Bu ölçülerden fazla olan ürünler bagaj olarak alınmamaktadır. Kısıtlı ürünler arasında yer alan ilaçlar, zorunluluk durumuna göre orijinal ambalajında ve kullanım reçetesi ile birlikte bulundurulmasına izin verilebiliyor. 

Özel Ekipmanların Bagajı Alınması 

Yapılan işler ya da sağlık nedeniyle çeşitli özel ekipmanlar kullanılabilmektedir. Pegasus bagaj kuralları ile özel ekipmanları bulunanlara check-in işlemleri öncesinde bilgi vermeleri istenmektedir.

Yapılan işlerle ilgili kullanılan özel ekipmanlar arasında müzik aletleri yer alabiliyor. Sağlık için kullanılan çeşitli ekipmanlar ve bebek arabası gibi araçlar, bagajlarda özel ekipman olarak değerlendirilir.

Sağlık ekipmanlarından diyaliz aletleri uçağa alınmamaktadır. Tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalan yolcuların tekerlekli sandalyeleri için ücret alınmamaktadır. 

Pegasus Bagaj Kuralları

Özel Hizmetler

Pegasus tüm yolcularına özel hizmet seçenekleri sunuyor. Bagaj konusunda sunduğu özel hizmetlerde el bagajı ve kayıtlı bagajlarını belirlenen ücret karşılığında ya da ücretsiz olarak taşıyabiliyorlar. Özel hizmet kapsamındaki ücret tarifesi iç hat ve dış hat için ayrı belirlenmektedir.

Sportif amaçlı kullanılan eşyalar kayıtlı bagaj olarak değerlendirilmemekte ve özel hizmet ücreti ile taşınmaktadır. Bu ürünlerin ebat ölçülerine ve ağırlıklarına göre ücret tarifesi uygulanıyor. Pegasus, belirlediği kurallara göre, bazı meslek grubu ve makama sahip kişilere özel hizmetler için muafiyet uygulanmaktadır. 

İNDİRİM VE PROMOSYONLARDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ?