Pegasus Havayolları

Pegasus Havayolları

Pegasus Havayolları, Havayolu taşımacılığında önemli isimler arasında yer alan Pegasus'un tam adı Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş olarak geçiyor.Pegasus Havayolları İstanbul'u merkez almak kaydıyla kurulumunu tamamlayan havayolunun önceliği genel anlamda maliyetlerin düşük tutulması ve yolcuların güvenle uçmak istedikleri noktaya ulaşmalarıdır. Uygun rakamlarla yapılan taşımacılığın yanında ek hizmetlerin de verildiğini unutmamak gerekir.

Kısa ve orta menzilli hatlarda yaptığı ekonomik uçuşlar sayesinde dikkatleri üzerine çekmiştir. Havayolunun geçmişi ortalama 30 yılı geçmiş olmasından dolayı bu alanda tecrübe sahibi bir firma olduğunu söylemek yerinde bir değerlendirme olacaktır. Son yapılan gelişim ve değerlendirmelerde birçok kez Avrupa'nın en hızlı büyüyen havayolu unvanını alırken aynı zamanda Türkiye'nin de dördüncü büyük havayolu taşımacılığı şirketi olmayı başarmıştır.

Makalemizde şu başlıkları bulabilirsiniz

Pegasus Havayolları Kuruluş

1990 yılına gelindiğinde Aer Lingus, Silkar Yatırım ve Net Holding tarafından ortak bir girişim şeklinde charter uçuşlarına başladı. Havacılık sektörüne giriş yapmış olmasına karşılık tam anlamıyla sektöre adapte olmaya devam ederken elinde var olan iki uçakla faaliyetlerini sürdürdü.

Charter seferlerini yaparken 2005 senesinde ESAS holding satın alma işlemlerini tamamladı. Bu tarihten itibaren İstanbul'daki Sabiha Gökçen Havalimanı'nı ana üs şeklinde değerlendirmeye ve tarifeli uçuşlara başlandı. Aynı senenin kasım ayında 14 uçak ile artık tarifeli seferlerde aktif rol aldı. Verilen uçak siparişleri ile rekor kırma dönemine giren Pegasus kısa süre içinde filosunu geliştirmeye ve havayollarından aldığı payı da artırmayı denemiştir.

Pegasus Havayolları

Pegasus Hava Taşımacılığına Başlaması

Kuruluş adımlarının ve 2005 yılında tarifeli seferlere başlamasının ardından sıradaki adım yurtdışı uçuşlarının başlaması olacaktı. Cafe hizmetlerine de girişen havayolu 2006 senesine gelindiğinde ilk yurtdışı tarifeli seferini yapmaya hazırdı. Hat olarak da Stuttgart seçildi. İstanbul'dan hareket eden uçağın havalimanına ulaşması ile ilk uçuşu da gerçekleştirmiş oldu.

Ardından hemen gelen yerler ise Amsterdam, Düsseldorf, Münih, Kopenhag, Londra ve Zürih uçuşları oldu. Birbirinden farklı noktalara yapılan uçuşları, hızlı büyüyen yapısı ve farklı alanlardaki yatırımları sayesinde başarılarına başarı eklemeye devam etti. Birçok teknolojik ilke imza atılması da sağlandı. 2010 yılında Türkiye'de ilk kez barkod kullanımı ve mobil check in işlemi gerçekleştirildi.

Pegasus Havayolları

Pegasus Genel İlerleyişi

Gelişimlere ve teknolojik yatırımlara son derece önem veren firma bu alanda en büyük başarıların elde edilmesine de aracılık etmiştir. 2007 yılında tarihi bir rekor olarak Türk Özel Havacılık sektörünün en büyük yatırımı yapılmıştır. 3.2 Milyar dolar yatırım yaparak 40 uçak siparişi verilmiştir. Bu uçakların ilki aynı sene Hayırlı ismi ile teslim alınmıştır.

Sosyal sorumluluk ve duyarlılık alanlarında da adından sıkça söz ettiren havayolu 2008 yılından beri ailede doğan kız çocuklarının isimlerini uçaklara vermeye devam ediyor. Kız çocuklarının el üstünde tutulmasını simgelemek adına uçakların bu isimlerle uçması sorumluluk sahibi bir şirket olduğunun da anlaşılmasına neden oluyor. İlk verilen isim ise Gülce olarak kararlaştırıldı.

Pegasus Tarihi Rekorları

2010 yılında ilke imza atarak mobil barkod uygulamasının Türkiye'ye gelmesine ön ayak olmuştur. Online ek bagaj kapasitesi satışı, seyahat sigortası, çocuklara özel kabin için videoların çekilmesi gibi birçok yenilik de yerini almıştır. En önemli tarihi rekorlarından bir tanesi de 2011 yılında gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen 2 önemli yatırım ile teknoloji konusunda 22.3 milyon dolar harcama yapılarak dünya havacılık tarihinde bir ilk yaşanmasını sağlamıştır.

Teknolojinin havayoluna entegre edilmesi ve işlemlerde kolaylık sağlanması şirketin başarısı olduğu kadar genel yapısı ve işleyişi olarak de yorumlanmıştır. Eğitime de verdikleri önemden dolayı Türkiye'de en yeni sistem ve teknolojiye sahip uçuş eğitim merkezini kurmuşlardır. Simülatör sahibi olan havayolu firmalarının sayısı %10'u geçmezken bu dilimde yer almayı başarmıştır.

Pegasus Havayolları

Pegasus Havayolu Farkı

Kurulduğu günden beri temin ettiği uçakların sayısının artırılması ve sürekli teknoloji yatırımları sayesinde dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. İlklerin havayolu olma yönünde ilerleyen şirket 2019 yılında yeni çipli kartlar ile seyahat edilmesine olanak tanıyan dünyanın ilk havayolu olmuştur.

UN Gloval Compact adıyla tanımlanan BM sözleşmesini tanıyan ve imzalayan ilk Türk havayolu olmanın başarısını da elinde bulundurur. Avrupa'nın en hızlı büyüyen havayolu olması ve Türkiye'nin 4. büyük taşımacılığını gerçekleştirmesi alanında ne kadar istikrarlı şekilde ilerlediğinin anlaşılmasına da yardımcı olur. 2013 yılında da borsada kote olan ilk özel havayolu olarak bir başka tarihi rekoru eline almıştır.

Pegasus Cargo Taşımacılığı

2010 yılından beri cargo taşımacılığı alanında da faaliyete başlamıştır. Yatırımlarını aldığı uçaklar, eğitim ve teknolojiye ayıran firmanın amaçları arasında faaliyet alanını sürekli geliştirmek de yer alır. IATA ve CASS üyesi olmak adına onay almıştır. 2013 yılından beri de düzenli şekilde Ortadoğu, Afrika ve Hindistan bölgesinde aktif olmaya başlamıştır. Bu alanlarda sınırlı düzeyde yapılan taşımacılığın daha geniş olmasını sağlamak adına ağını geliştirmeye çabalar. Sayısız noktaya uçuş gerçekleştirme hedeflerini aynı şekilde kargoda da göstermeye çabalar.

Pegasus Havayolları

Pegasus İstanbul Havalimanı İletişim

Birçok farklı nokta ve havayolunda faaliyette bulunan firmanın aynı oranda hizmet veren şubesi olduğunu söylemek de mümkündür. Havayolunun en aktif olduğu yer merkez üssü şeklinde kurulan ve tarifeli seferlerin merkezi olan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'dır. Havalimanında tüm işlemlerin yönetilmesi ve bilgi akışı sağlanır. Eğitim ve simülasyonlar da bu noktada verildiğinden dolayı yoğunluk her zaman fazladır.

Havayolu ile iletişime geçmek istediğinizde 0888 228 12 12 numaralı hattı aramanız ve taleplerinizi iletmeniz yeterli olur. Firmanın web sitesi üzerinden de ilgili havalimanı veya şube ile alakalı bilgileri güncel şekilde bulma imkanınız olur. İletişime her zaman önem veren bir havayolu olması şirketin teknoloji yatırımları ile de desteklenir. Çağrı merkezi çalışanı sayısı yeterli ve eğitimleri tamamlanmış olduğundan her konuda birkaç menü sayesinde bilgi alma imkanınız vardır.

Pegasus Havayolları

Pegasus Bilet İşlemleri

Yetkili acentesi olma şartlarını yerine getirenlerin bilet işlemlerinde daha yetkili olması sağlanır.

  • Biletle alakalı bir hizmet almak istediğinizde:
  • Müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz,
  • Yetkili acentelere ulaşabilirsiniz,
  • İnternet sitesinden işlem yapabilirsiniz.

Bu yollar üzerinden istediğinizi seçerek kolaylıkla bilet alma, değişim veya farklı işlemlerin yapılmasını talep edebilirsiniz. Firmanın biletini alırken ek şekilde eklenen hizmetlerin de olması menülerin daha gelişmiş olmasına neden olur. Yemek, online check in veya koltuk seçimi gibi işlemler bilet üzerine ek maliyetlerdir. Kısa sürede yapılması için ise mobil uygulamadan yararlanmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Pegasus Havayolları

Pegasus Puan ve Kampanyaları

Her havayolunda olduğu gibi Pegasus için de müşteri sadakati oluşturmak adına bir takım girişim ve kampanya içerikleri düzenlenir. Firmanın Pegasus uçuşlarında puan biriktirmek üzere bankalarla anlaşmalı şekilde kullanıma sunulan kredi kartları vardır. Kartlarınızla yapacağınız alışverişler ile uçuşlarınızda kullanacağınız puanları biriktirme imkanı elde edersiniz. Bilet almak veya havayolundaki başka bir hizmetten yararlanmak istediğinizde kullanma şansınız da olur.

Kampanyaları bolpuan adı altında birleştiren havayolu bu şekilde elde edilen puanların hizmetlerin alınmasında kullanımına izin veriyor. Belli puanlara karşılık verilen onay ile kendi adınıza olacak işlemlerde tercih etme imkanınız olur. Birikimleriniz ile Pegasus'u tercih etmenizin sadakatine karşılık ek puan ve uçuşlar yakalayabilirsiniz.

İNDİRİM VE PROMOSYONLARDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ?
Hemen Ara!
Online Bilet Al