İşlem Rehberi

Genel Açıklamalar

Bu bölümde yer alan İşlem Rehberi "Elektronik Ticarette Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik" düzenlemeleri uyarınca Biletreyon Havayolları tarafından www.Biletreyon.com internet sitesi ve mobil uygulamaları üzerinden gerçekleştirilebilecek uçak bileti ve ek hizmet alımları, bunlara ilişkin değişiklikler, bu işlemlere uygulanacak kurallar ve işlemlerin gerçekleştirilmesine yönelik teknik adımları kullanıcıların bilgisine sunmak amacıyla hazırlanmıştır.

Web Sitesi - Biletreyon.com

Biletreyon.com'da "Uçuş Arama" nasıl yapılır?

(1) www.Biletreyon.com internet sitesi ana sayfasında yer alan uçuş arama bölümündeki "Nereden" başlığından çıkış destinasyonu, "Varış" başlığından ulaşmak istenen destinasyon seçilir.

(2) "Gidiş - Dönüş" veya "Tek Yön" uçuş tercihi yapılır.

(3) Seyahat tarihleri seçilir.

(4) Yolcu seçimi Yetişkin, Çocuk ve Bebek olarak yapılabilir. Çocuk ve Bebek misafirler için özel kurallar Biletreyon Havayolları Genel Kural ve Koşullarında belirtilmektedir. Tek biletleme içinde en fazla 9 yolcu seçilebilir.

(5) "Ucuz Uçuş Ara” butonuna basılarak arama sonuçlarına yönlenilir.

Biletreyon.com'da "Uçuş Seçimi" nasıl yapılır?

Arama sonrasında görüntülenen Uçuş Seçim sayfasında, uçuş ayrıntılarından Gidiş uçuşları için ilgili ücretler ve saatler görülebilir. Eğer uçuş arama tercihi “Gidiş – Dönüş” uçuş arama tercihi yaptıysanız, Dönüş uçuş bilgileri, Gidiş uçuşunuzu seçtikten sonra görüntülenecektir. Uçuş seçimini yaptıktan sonra her bir uçuş için iç hatlarda 3, dış hatlarda 4 paket alternatifi sunulmaktadır. Uçuş paketlerinden birini seçerek işlem yapmaya devam edebilirsiniz. Ekranın sağ üst köşesinde görüntülenen toplam tutarın yanındaki ok işaretine tıklayarak, açılan ekranda uçuş özeti, numarası ve sınıfı; yolcu sayısı; kalkış ve varış destinasyonları, saatleri; vergi ve yakıt harcı, hizmet bedeli, check-in bedeli ve toplam ücreti görebilirsiniz. Dilerseniz sağ üstte yer alan “Para Birimi” alanından farklı bir döviz birimini işaretleyerek işleme bu birimle devam edebilirsiniz. Ayrıca, “Bu fiyattan yerini ayırt” butonuna tıklayarak, Fiyat Sabitleme özelliğinden yararlanabilir, herhangi bir bilet satışı gerçekleştirilmeksizin, takip eden ekranda tercih edilen süre ve ücret ile sınırlı olacak şekilde, seçilmiş uçuşlar ve fiyatları için bilet düzenleme hakkı elde edebilirsiniz. Uçuşunuzla ilgili tüm seçimleri tamamladıktan sonra “Yolcu Bilgilerine Devam Et” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Biletreyon.com'da "Yolcu Bilgileri" nasıl girilir?

Yolcu Bilgileri adımında yer alan ad, soyad, doğum tarihi, cinsiyet, uyruk ve TC kimlik numarası alanları mutlaka doldurulmalıdır. Biletreyon BolBol üyeliğiniz varsa, giriş yaparak ilgili alanların otomatik bir şekilde doldurulmasını sağlayabilirsiniz. Eğer “Yolcu Bilgileri” adımından önce Biletreyon BolBol üye girişi yaptıysanız, ilgili alanlar otomatik bir şekilde sistem tarafından dolu bir şekilde gösterilecektir. Birden fazla yolcu için yapılacak bilet alımlarında “Sıradaki Yolcu” butonunu tıklayarak diğer yolcuların bilgileri girebilirsiniz. Dilerseniz “Yolcu Listeme Ekle” özelliğini işaretleyerek, bilgilerini girdiğiniz yolcuyu “Kayıtlı Yolcularım”a ekleyebilir; bir sonraki bilet alımınızda ilgili kişinin bilgilerinin otomatik olarak doldurulmasını sağlayabilirsiniz.

Biletreyon.com'da "İletişim Bilgileri" nasıl girilir?

“İletişim Bilgileri” adımında birinci yolcunun adı ve soyadı seçili gelir. İstenirse değiştirilebilir. Bu bölümde cep telefonu, ülke ve e-posta alanları zorunlu alanlardır. Diğer alanlar tercihe bağlıdır. Bilet konfirmasyonu bu alanda verilmiş olan iletişim bilgilerine yönlendirilecektir.

Biletreyon.com'da "Ödeme" nasıl tamamlanır?

“Ödeme” adımında rezervayon (PNR) numaranız, varsa yararlanabileceğiniz kampanyalar ve kredi kartı bilgilerinizi dolduracağınız alanlar görüntülenir. Fatura almak istiyorsanız ilgili satırdaki “Bilgilerini Ekle” butonuna tıklayarak istenen bilgileri doğru bir şekilde doldurarak “Fatura Bilgilerimi Kaydet” butonuna tıklamalısınız. Kredi Kartı ile ödeme için kart bilgileri ilgili kutucuklara girilir. Ekranın altında yer alan onay kutusu işaretlenerek iletişim bilgileri üzerinden Biletreyon ve sayfada belirtilen iş ortakları adına ticari elektronik ileti gönderilmesi ve paylaşılan kişisel verilerin Biletreyon tarafından bu amaçla işlenmesine onay verilebilir. Son olarak "Genel Kurallar" ve "Gizlilik Koşulları" okunup onaylandıktan sonra “Ödemeyi Tamamla” butonuna basılır. Fraud uygulaması ilgili kredi kartını kontrol eder. Onay verirse Banka 3D Ödeme sayfasına yönlendirilir. Cep telefonuna şifre gelir. Misafir 3D şifresini girer. Banka onay verirse biletleme yapılır.

Biletreyon.com'da "Bilet Onayı" nasıl gerçekleşir?

Açılan bilet onay sayfasında biletleme işlemi sorunsuz tamamlandığında "Ödeme Başarılı” uyarısı alınır. “Seyahat Detayları” alanında uçuşunuza ait bilgiler görünür. Ek hizmet seçeneklerine bu sayfadan da ulaşılabilir. Biletleme sonucu Rezervasyon ve PNR bilgisi tercih edilen iletişim kanalına göre e-posta ve/veya SMS ile iletilerek teyidi sağlanır. Teyit mesajının altında "Genel Kurallar" (PDF formatında da indirilebilir) ve "Gizlilik Kuralları"na (PDF formatında indirilebilir) bağlantı verilmektedir. Kişisel verilerin kullanımına ilişkin şartlar için "Gizlilik Kuralları"nı inceleyebilirsiniz. Biletreyon Genel Kurallar ve Gizlilik Kuralları sayfaları içinde ilgili dokümanların sadece en güncel hali bulundurulmaktadır.

Biletreyon.com'da Bilet İşlemleri

Web sitemiz www.Biletreyon.com‘dan, çağrı merkezimizden ya da mobil uygulamalarımız üzerinden alınan uçak biletlerinin değişiklik, iptal, ek hizmet/servis satın alma ve iletişim bilgilerini değiştirme gibi işlemleri Bilet İşlemlerim bölümünden Rezervasyon(PNR) Numarası ve soyad ile kolayca yapılabilir. Ayrıca daha önce yapılmış olunan rezervasyonların bilete çevrilme işlemleri de bu bölümden yapılmaktadır.

  1. Uçuş Değişikliği

“Bilet İşlemlerim” sayfasına giriş yaptıktan sonra biletli tüm uçuşlar listelenir. Uçuş değişikliği yapmak istenen uçuş seçilip devam edildiğinde, yönlendirilen sayfada yeniden uçuş araması yapılarak uçuş tekrar planlanabilir.

  1. İletişim Bilgilerini değiştirme

Bilet alırken bildirilmiş olan iletişim bilgileri uçuş değişiklik adımında değiştirilebilir.

  1. Ek hizmet satın alma

Daha önce bilet satın almış olunan uçuşa koltuk, yemek, fazla bagaj gibi ek hizmetler bu bölümden eklenebilir.

  1. Uçuş İptal

Önceden satın alınan biletteki tek bir parkuru iptal etmek için ilgili uçuşu seçip devam edildiğinde, yönlendirilen sayfadan o parkurun iptali/iadesi gerçekleştirebilir.

  1. Tüm Uçuş İptal

Önceden satın alınan biletteki tüm uçuşların iptali/iadesi bu bölümden gerçekleştirilebilir.

İNDİRİM VE PROMOSYONLARDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ?